Strona Główna
O nas
Górnik Zabrze
Torcida
Gadżety
Vlepki
Mikołów On Tour
Turniej
Galeria
Kontakt
   
Torcida Górnik Zabrze - Fan Club Tarnowskie Góry

   
Aby rozpocząć odtwarzanie kliknij poniższy guzik:

  Torcida

Barwy:

Biało - niebiesko - czerwone

Nazwa:

"Torcida"

Przydomek kibiców:

"Żabole"

Sektor szalikowców:

"Trzynastka", aktualnie sektory 9 i 10.

Grupy kibiców:

"Torcida", "Stadionowi Pasjonaci", "Stara Gwardia", "SKSGZ".

Zgody:

Wisłoka Dębica, GKS Katowice.

Dawne układy i zgody:

Arka Gdynia, Cracovia, Lech Poznań, Zagłębie Lubin, Zawisza Bydgoszcz, Polonia Bytom, Polonia Warszawa, GKS Tychy, ŁKS Łódź, Wisła Płock.

Fan-cluby:

Knurów, Rybnik, Ruda Śląska, Gliwice, Piekary Śląskie, Mikołów, Tarnowskie Góry, Kędzierzyn-Koźle, Łaziska, Orzesze, Leszczyny, Kęty, Libiąż, Piasek, Pyskowice, Toszek, Rydułtowy, Syrynia, Czerwionka-Leszczyny, Katowice, Świętochłowice, Bytom, Mysłowice, Ornontowice, Pszczyna i inne.

Torcida Górnik:

Torcida - nazwa najbardziej zagorzałych kibiców Górnika Zabrze, biorących udział we wszystkich aspektach tzw. życia kibicowskiego. Pierwsi fanatyczni kibice pojawili się na stadionie przy Roosevelta, podobnie jak w przypadku innych ważniejszych polskich stadionów jeszcze w latach 70, jednak nazwę Torcida przyjęli dopiero w 1999 r. Torcidę tworzą zarówno tzw. ultrasi (osoby zajmujące się głównie dopingiem, oprawą spotkań), chuligani jak i zwykli kibice. Na stadionie Górnika, Torcida zasiada w centralnych sektorach, jest również obecna na każdym meczu wyjazdowym swojej drużyny. Grupa utworzyła stowarzyszenie, które zajmuje się organizacją opraw meczowych, wyjazdów oraz wspieraniem swojego klubu.

Dopingiem kieruje przywódca (osoba ciesząca się sporym autorytetem). Nazwa Torcida została zaczerpnięta od brazylijskich grup kibiców, nazywanych torcidas (z portugalskiego torcer - kibicować). Również w innych krajach istnieją grupy o nazwie Torcida np. w Chorwacji kibice Hajduka Split.

Ultras Górnik Zabrze:

Ultras (pojęcie ogólne): Określenie najbardziej fanatycznych kibiców drużyn piłkarskich.

Ultras w Zabrzu:

Ultras Górnik - Żabole 1948 (Ultras Group), jako datę powstania należy przyjąć rok 2002. Początki były dość trudne, ale obiecujące, co spowodowało, że chętnych do pomocy nie brakowało i nie brakuje. Z upływem czasu przyszły i wyniki, oprawy zyskiwały na pomysłowości, estetyce, wyodrębnił się własny niepowtarzalny w kraju styl ultrasowania. Duży nacisk kładziemy na prezentacje wymagające pomysłowości i wkładu tzw. pracy własnej, odchodzimy nieco od pirotechniki, na rzecz flag, transparentów czy sektorówek, które dla nas mają większą wartość, pozwalają wyrazić przesłanie w nich zawarte, pirotechnika zaś jest niejako dodatkiem. Finanse - finansujemy się sami, co meczowe składki, wpłaty kibiców (urna, stowarzyszenie) pozwalają na wspólną zabawę zarówno nam jak i zgromadzonej na stadionie publice. Można śmiało rzec, że jest to jeden z kilku kluczowych elementów, który skłania kibica do przyjścia na stadion. Wiosną 2008 roku powstała nowa grupa "Stadionowi Pasjonaci", która zastąpiła dotychczasową "Ultras GZ".

Stowarzyszenie "Klub Sympatyków Górnika Zabrze":

Stowarzyszenie jest dobrowolnym zrzeszeniem, o celach niezarobkowych, mającym na celu wspomaganie Klubu Sportowego "Górnik Zabrze".

Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy - "Prawo o stowarzyszeniach" (Dz.U. z 1989 r., nr 20, poz. 104 z póżn. zm.), oraz w oparciu o statut, składki członkowskie, darowizny, spadki, zapisy oraz ofiarność publiczną, nie prowadzi działalności gospodarczej.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:


- wspomaganie Klubu Sportowego "Górnik Zabrze", łączenie wszystkich chętnych do wspomagania i działań na rzecz i dla dobra tego zasłużonego dla polski sportu klubu; - organizowanie wyjazdów kibiców oraz sympatyków na mecze odbywające się poza Zabrzem; - uatrakcyjnianie widowisk sportowych poprzez tworzenie choreografii i prezentacji; - działania marketingowe promujące klub i Stowarzyszenie; - tworzenie i organizowanie systemu kulturalnego dopingu. (Strona Stowarzyszenia)
   


   


   


1 Legia Warszawa 37
2 GÓRNIK ZABRZE 37
3 Wisła Kraków 34
4 Lech Poznań 30
5 Pogoń Szczecin 29
6 Zawisza Bydgoszcz 27
7 Ruch Chorzów 26
8 Jagiellonia 25
9 Piast Gliwice 25
10 Cracovia 24
11 Lechia Gdańsk
23
12 Śląsk Wrocław
22
13 Korona Kielce 19
14 Podbeskidzie 16
15 Zagłębie Lubin 14
16 Widzew Łódź 14
   
   

free counters